T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

EDİRNE KUZEY BULGARİSTANLI MİSAFİRLERİNİ KUCAKLAMAYA DEVAM EDİYOR

     Bulgaristan’ın kuzey batı bölgesinde bulunan Vidin ve yakın illerde yaşayan Bulgar turistler Edirne’nin tarihi ve kültürel zenginliğini görmek ve daha iyi ilişkiler kurmak için ilimizde tarihi ve dini yapıları ziyaret ettiler.
     Daha önce de Bulgar din adamları ve belediye başkanlarından oluşan bir heyet ile Edirne’ye ziyaret gerçekleştiren Bulgaristan Vidin Bölge Müftüsü Necati Ali Ali, bu tür gezilerin iki komşu ülkenin halklarına kültürel, ekonomik ve turistik anlamda katkı sağlayacağını ifade etti.
     Dünya UNESCO miras listesinde bulunan ve Türkiye’nin en önemli değerlerinden olan Selimiye Camii ve Külliyesi, Bulgar Sveti Georgi klisesi, Büyük Edirne Sinagogu ve Avrupa Konseyi Müze ödüllü II. Bayezid Külliyesi gibi tarihi ve kültürel zenginliğe sahip yerler Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce tahsis edilen Bulgarca mihmandar eşliğinde gezilmiştir.
     Hakim, savcı ve üst düzey memurlardan oluşan 47 kişilik heyet, Selimiye’de Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm’den, Bulgar Sveti Georgi Klisesi’nde Papaz Aleksandır Çıkırık’tan Edirne’de insanlar arasında yaşam ve birlikte yaşamanın önemine dair izlenim edindiler.
     Vidin Bölge Müftüsü Necati Ali Ali; Edirne’ye Vidin ve civarından gelen Bulgarlar ile Edirne’deki vatandaşlarımızın karşılıklı olarak ziyaretlerini sağlamak ve iki ilin turizm potansiyelini geliştirmek, sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınmasına vesile olacak bir projenin Edirne Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilmesini ümit ettiğini belirtti.

thumbnail_IMG-bb93afbb7421710a2cca4247c7ca6351-V.jpg