T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

EDİRNE KIRMIZISI

    Uğruna Casuslukların Yapıldığı Edirne Kırmızısı Uluslararası literatürde Fransızca ismiyle "Rouge d'Adrinople" olarak anılan, Sanayi Devrimi ile birlikte Avrupa'nın gözlerini üzerine çeken 'Edirne Kırmızısı' 1700’lü yıllarda casusluk faaliyetlerine de konu oluyor. 
    İlk kez 15. Yüzyılda Edirnekâri ustalarının kullanmaya başladığı Edirne Kırmızısı, çok zahmetli boyama sürecini içermesi ve sırrını çözene yüksek miktarlı ödüllerin verildiği bir renk olarak tarihte yerini almıştır. 
Fransa'da pamuk kullanımının yaygınlaşması ve Sanayi Devrimi ile bu rengin sırrını çözmek bir kat daha önemli hale geliyor. 
Bu sebepten dolayı Avrupa'da ilk defa Fransa'da 1740’lı yıllarda üretiliyor, başta Türk Kırmızısı denirken sonra Edirne Kırmızısı olarak yeniden adlandırılıyor. 
Hatta askeri kıyafetler de dahil olmak üzere, pek çok tekstil alanında önemli bir yer ediniyor Edirne Kırmızısı. 
Edirne Kırmızısının ortaya çıkış sürecini ve yapım aşamalarını detaylı anlatan Fransızca yazılı Amerika'dan temin edilmiş kaynak "Andrinople Le Rouge Magnifique" bugün Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde düzenlenen program ile Edirne Kitaplığı envanterinde 550. kitap olarak yerini aldı.

WhatsApp Image 2017-11-07 at 11.16.45.jpeg
WhatsApp Image 2017-11-07 at 11.17.19.jpeg